Przejdź do głównej zawartości

Bezstresowe problemy

Ta ewolucja

Nie jestem znawcą procesów ewolucji ale mogę zrozumieć, że żywe organizmy dostosowują się drogą doboru naturalnego do otaczającej je rzeczywistości.
Ciało człowieka ukształtowało się na wybitnie doskonały twór, który oczywiście dziś jest słabo wykorzystywany a skutecznie nadgryzany bezmyślnym traktowaniem przez właściciela.


W podobny sposób ukształtowała się jednostka centralna zarządzająca resztą tkanek. Fantastyczny, samouczący się organ, wyciągający wnioski, budujący strategie przetrwania - mini ewolucja informacyjna w każdej czaszce.


Tak sobie gdybam, bo jedyne słuszne prawo do wyrażania miarodajnych opinii mają dziś specjaliści, nazywani nieraz ekspertami, w danych dziedzinach. Powinienem mieć jakiś glejt, iż na ten temat mogę się wypowiadać a jeśli jest coś takiego jak wolność wypowiedzi oznacza to, że powinienem mieć glejt na myślenie na ten temat.


Nie mam. Ale sobie myślę. 



Mózg zbiera informacje. Mózg na podstawie informacji z zewnątrz, tudzież pewnej dozy danych zapisanych w biosie, z którymi przychodzimy na świat (np mowa ciała, atawistyczne lęki itp) chroni nas.
Mózg każdego człowieka ma inne informacje, bo jest w innym miejscu i czasie, otoczony innymi ludźmi, innymi przedmiotami, innymi normami społecznymi.
Ale mózg jest elastyczny. Dopasowuje się. Uczy się przetrwania na podstawie zewnętrznych i wewnętrznych czynników.

Wychowujemy (za poradą psychologów, polityków i grzmiących mediów) bezstresowo. Oznacza to, że dziecko ma być królem, chronionym przez rodziców, opiekę społeczną, sąsiadów, szkołę itp. Chroni się je przed tzw. traumą, która może mieć trwały wpływ na dalsze życie. Dziecko rośnie więc w odrealnionej, zniekształconej, cieplarnianej rzeczywistości. Gdy zgodnie z naturą zaczyna dojrzewać a mózg żąda dowodów samodzielności i prób swojej zaradności jest wielkie kabuum.

Dziecko nie mogło się kotłować z rówieśnikami jak szczeniaki aby znaleźć miejsce w stadzie - trzeba było przecież interweniować i tłumaczyć bo tak jest bezstresowo. Dziecko nie mogło się dotrzeć z pracownikami przedszkola i szkoły. Dziecko nie mogło się pokłócić z rówieśnikami na podwórku. Dziecko nie mogło sobie pościerać kolan na asfalcie, nie mogło spaść z trzepaka, nie mogło jeździć bez kasku na rowerze. Spędziło swoje dzieciństwo w foteliku na tylnej kanapie samochodu rodziców.
A więc do tego dostosował się jego mózg. Tego się nauczył, to umie. Bezstresowo wychowane dziecko nie jest gotowe na żaden stres - to chyba logiczne. Nie nauczyło się też dawać sobie wewnętrznie rady z porażkami i radościami. Jest oderwane od rzeczywistości.
Brawo specjaliści od psychologii. (przypominam to nie lekarze, nie są po studiach medycznych, to po prostu psychologowie, zwykle ci, którzy zamiast pójść po radę do psychiatry poszli na studia - pomijam i przepraszam nieliczne wyjątki, które mogą się pochwalić choćby zdrową rodziną).

Symulacja nieistniejących problemów


Mózg jeśli nie ma problemów do rozwikłania jak w grach wojennych będzie je symulował. To dlatego rodzicom borykającym się z rzeczywistością otwierają się oczy szeroko jak można wymyślać takie bzdety i się nimi przejmować. Tak, można. Mózg sobie wymyśla problemy i sobie je rozwiązuje, mózg tak wyewoluował. Odcięliśmy go bezstresowym wychowaniem od prawdziwych problemów.

I co? No cóż, poetycko mówiąc dupa. Sfrustrowani, młodzi ludzie potrzebujący opieki tychże psychologów, potrzebujący farmaceutyków, zagubieni w rzeczywistości, nieszczęśliwi, witający poranek skwaszoną miną.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak działa lodówka turystyczna

Już kiedy mieliśmy z Ulą naszą przyczepę kempingową męczyło mnie jak, do diaska, działa lodówka zasilana gazem. W tych sprytnych urządzeniach możemy sobie wybierać, czy chcemy zasilać je prądem stałym o napięciu 12 V, zmiennym 230 albo gazem.  Przy przełączeniu na gaz trzeba było zapalić płomyk, który w mały okienku wewnątrz lodówki stanowił dobry znak początku schładzania.

Gotowanie: Placki ziemniaczane i indukcja magnetyczna

Smażenie placków ziemniaczanych, można śmiało stwierdzić, spotyka się ze społecznym potępieniem. Ze względu na tłuszcz no i na same ziemniaki, od których nazwa placka się wywodzi. Faktycznie nawet używanie dobrej patelni nie pomaga, bo chłoną one to na czym są smażone jak gąbka. Wziąwszy do ręki takiego placka (już lekko ostudzonego) można z niego z pół kieliszka łoju wycisnąć. Zbyszko z Bogdańca prawdopodobnie wycisnął by cały kieliszek co i tak nie byłoby w stanie dorównać wynikom Chucka Norrisa w tej materii. Po co jest tłuszcz? Tłuszcz w potrawie jest nośnikiem zapachu i niektórych smaków. To w nim rozpuszczone są estry, które nadają potrawom unikalny smak. Podczas obróbki termicznej przenoszą ciepło z powierzchni patelni, są takim wymiennikiem ciepła. Smażenie placka jest więc dużo szybsze niż gdybyśmy chcieli zrobić go na sucho. Zresztą dlatego tak popularne jest smażenie na głębokim tłuszczu. Można szybko przygotować potrawę. Smażenie na głębokim tłuszczu, choć brzmi

O Smoleńsku pisze doświadczony pilot - warto przeczytać

Przeczytałem na FB a nie chciałbym, aby ten wartościowy tekst autorstwa Pana Jerzego Grzędzielskiego gdzieś zaginął Doczekałem się pięknej, wolnej Polski. Nie chcę jej stracić, o katastrofie smoleńskiej mam prawo mówić. Poświęciłem lotnictwu niemal 50 lat, z czego jako kapitan w liniach lotniczych ponad 30. Przewiozłem bezpiecznie miliony pasażerów od Alaski po Australię, od Tokio i wyspę Guam na środku Pacyfiku po Amerykę Północną i Południową. W cywilizowanym świecie do kokpitu samolotu wiozącego VIP-ów nikt nie ma wstępu. Dam przykład: w 2013 roku pani kanclerz Merkel leciała ze swą świtą do Indii. Samolotu nie wpuszczono w przestrzeń powietrzną Iranu. Kapitan prawie dwie godziny krążył po stronie tureckiej, po uzyskaniu zgody poleciał dalej. Pani kanclerz dowiedziała się o tym siedem godzin po wylądowaniu. Proszę sobie wyobrazić naszą polityczną gawiedź. Pewnie kapitana wyrzucono by za burtę, a politycy sami wiedzieliby najlepiej co robić.