Przejdź do głównej zawartości

Gdy wiara lub etyka nie pozwala pełnić oczekiwanych funkcji

Rewolucja etyczna czy objawienie?

Ordynator odmawia wykonania aborcji pomimo wyników badań wskazujących, iż urodzi się potworek, niezdolny do życia.
Dyskusja na temat problemów etycznych, które trapią lekarzy i którzy podpisują jakieś deklaracje wydaje się zwariowana.


Jeśli komuś etyka zabrania wykonywania funkcji zawodowych - nie wybiera tego zawodu. Jeśli w trakcie pełnienia tego zawodu, coś zmienia się w poglądach to zmieniać się też powinna ścieżka zawodowa.

Wyobraźmy sobie policjanta, który w obliczu katowania jakiejś ofiary odmawia udzielenia pomocy bo katujący są jego współplemieńcami.


Zaufanie społeczne

Są zawody zaufania społecznego. Oczywiście każda funkcja w termitierze ba swoje funkcje i oczekujemy od śmieciarzy, że wywiozą śmiecie. Ale to mniej ważne niż to co oczekujemy od policjantów, lekarzy, sędziów.
Weźmy też pod uwagę, że lekarze zazwyczaj nabywają swoją wiedzę i umiejętności w państwowych szkołach, można powiedzieć, że są przez społeczeństwo powoływani do swojej funkcji.
Wydaje się to trochę niepoważne (choć jakże poważne w skutkach), że w ucieczce przed życiem w stronę życia niebiańskiego lekarz zaburza swój profesjonalizm i ignoruje zaufanie społeczne pokładane w jego zawodzie.


Z pewnych powodów buddyści nie zostają rzeźnikami.
Z różnych powodów, różni ludzie nie robią różnych rzeczy - i to jest jak najbardziej w porządku. Jeśli jednak lekarz przestaje być w pełni lekarzem bo jakaś interpretacja, jakieś bajkowej opowieści wzbrania mu wykonywania rzeczy oczekiwanych od społeczeństwa - powinien przestać być lekarzem.
Co też nie jest do końca w porządku, bo został wykształcony za pieniądze podatnika. Jeśli bliżej mu w pewnym wieku do organizacji religijnych, to te organizacje nie są biedne, mogą dać mu wsparcie finansowe.

To powinno być karane

Nie wiem, czy w obliczu sytuacji, w której organizacje religijne swoją demagogią naruszają funkcjonalność państwa, nie powinno się zakładać sprawy sądowej o zdeprawowanie społecznych pieniędzy wydanych na szkolenie lekarza, który nie jest w pełni lekarzem i łamie daną obietnicę Hipokratesa.

A jeśli potnicy w wyniku przemian duchowych nie będą płacili podatków, bo tego, w ich mniemaniu, oczekuje ich bóg? Też podpiszą sobie deklarację, rozgłoszą to wszem i wobec - to też będzie to akceptowane i przemilczane? Wystarczy, że jako powód podadzą, że część podatków idzie na zbrojenia, na przemoc i krew a ich wiara zabrania im wspomagania takich działań.

Nie krytykuję (teraz) samych kwestii religijnych. Ale na ziemi, w życiu doczesnym kwestie funkcjonowania społeczeństwa powinny być ważniejsze od tych pozagrobowych. Po śmierci państwo nie powinno się wtrącać w sprawy swoich obywateli, za życia tak samo powinni zachowywać się piewcy tego, czego nikt nie doznał za życia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gotowanie: Placki ziemniaczane i indukcja magnetyczna

Smażenie placków ziemniaczanych, można śmiało stwierdzić, spotyka się ze społecznym potępieniem. Ze względu na tłuszcz no i na same ziemniaki, od których nazwa placka się wywodzi. Faktycznie nawet używanie dobrej patelni nie pomaga, bo chłoną one to na czym są smażone jak gąbka. Wziąwszy do ręki takiego placka (już lekko ostudzonego) można z niego z pół kieliszka łoju wycisnąć. Zbyszko z Bogdańca prawdopodobnie wycisnął by cały kieliszek co i tak nie byłoby w stanie dorównać wynikom Chucka Norrisa w tej materii. Po co jest tłuszcz? Tłuszcz w potrawie jest nośnikiem zapachu i niektórych smaków. To w nim rozpuszczone są estry, które nadają potrawom unikalny smak. Podczas obróbki termicznej przenoszą ciepło z powierzchni patelni, są takim wymiennikiem ciepła. Smażenie placka jest więc dużo szybsze niż gdybyśmy chcieli zrobić go na sucho. Zresztą dlatego tak popularne jest smażenie na głębokim tłuszczu. Można szybko przygotować potrawę. Smażenie na głębokim tłuszczu, choć brzmi ...

motoryzacja: kasowanie inspekcji Vito 2 115

interesują nas dwa lewe przyciski M i 0 To będzie naprawdę krótka rada. Zmieniając olej w swoim Vito 115 z 2009 stanąłem przed problemem kasowania inspekcji olejowej. Tzn. wyzerowania licznika, który cyka do kolejnej zmiany oleju. Bardzo wygodna pomoc dla kierowcy. Nie muszę zaglądać pod maskę i patrzeć, co jest napisane na wiszącej na silniku tekturce. Mogę sobie jednym przyciskiem odczytać ile zostało kilometrów do wymiany oleju. Dodatkowo, jeśli już zbliża się czas wymiany komputer sygnałem dźwiękowym przypomina się. Tyle, że olej zmieniłem a komputer przy każdym włączeniu przypominał, że czas minął. Na forach internetowych, na zasadzie ctrl C, ctrl V są takie same rady. Włącz zapłon, naciśnij dwa razy przycisk z lewej strony M, wyłącz zapłon, naciśnij i trzymaj oraz włącz zapłon. Już mnie od tego palec bolał aż wreszcie znalazłem prawidłową kombinację dla mojego Vitka. Aby skasować inspekcję, czyli ustawić na kolejne 30 tysięcy km trzeba zrobić tak: 1.zapłon...

Jak działa lodówka turystyczna

Już kiedy mieliśmy z Ulą naszą przyczepę kempingową męczyło mnie jak, do diaska, działa lodówka zasilana gazem. W tych sprytnych urządzeniach możemy sobie wybierać, czy chcemy zasilać je prądem stałym o napięciu 12 V, zmiennym 230 albo gazem.  Przy przełączeniu na gaz trzeba było zapalić płomyk, który w mały okienku wewnątrz lodówki stanowił dobry znak początku schładzania.