Przejdź do głównej zawartości

Hummus 3 generacji

Ciecierzyca to postawa hummusu

Specjalnie na zamówienie Moniki. Mówię tu o humusie 3 generacji, który w bazie Atmosfery schodzi lekko, łatwo i przyjemnie.
Hummus to potrawa pochodząca z Libanu, bardzo popularna na Bliskim Wschodzie. Głównym składnikiem hummusu jest ciecierzyca, obowiązkowo musi być w nim również czosnek. Reszta wydaje się być swobodną fantazją kulinarnego twórcy.

Jeśli chodzi o hummus 3g to nie zabrakło w nim typowych składników kuchni śródziemnomorskiej. Prosty w przygotowaniu i smaczny.
Najdłużej schodzi gotowanie ciecierzycy, jest upiardliwa do granic możliwości. Trzeba przeczekać kilka godzin albo namoczyć ja przez całą noc.
Po ugotowaniu powinna mieć konsystencję miękkiego grochu, rozgotować ją raczej trudno.
Gdy ją ugotujemy, wrzucamy do robota kuchennego. 

Na duży kubek (tak pod 0,5 litra) ciecierzycy dodajemy  2-3 ząbki czosnku, pół szklanki oliwy z oliwek, dosalamy solą lub sosem sojowym, a dolewanym mlekiem regulujemy gęstość. Polecam dodać curry, dzięki temu (i dzięki czosnkowi) hummus jest w miarę stabilny.

Ma powstać luźna, jednolita pasta o konsystencji nieco gęstszej niż musztarda.
Jeśli nie zjemy hummusu na raz, warto go pasteryzować.


Podawać można normalnie do obiadu jako uzupełnienie talerza. Fajnie smakuje z grillowanymi potrawami, dobrze wchodzi z pieczywem zamiast masła.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak działa lodówka turystyczna

Już kiedy mieliśmy z Ulą naszą przyczepę kempingową męczyło mnie jak, do diaska, działa lodówka zasilana gazem. W tych sprytnych urządzeniach możemy sobie wybierać, czy chcemy zasilać je prądem stałym o napięciu 12 V, zmiennym 230 albo gazem.  Przy przełączeniu na gaz trzeba było zapalić płomyk, który w mały okienku wewnątrz lodówki stanowił dobry znak początku schładzania.

O Smoleńsku pisze doświadczony pilot - warto przeczytać

Przeczytałem na FB a nie chciałbym, aby ten wartościowy tekst autorstwa Pana Jerzego Grzędzielskiego gdzieś zaginął Doczekałem się pięknej, wolnej Polski. Nie chcę jej stracić, o katastrofie smoleńskiej mam prawo mówić. Poświęciłem lotnictwu niemal 50 lat, z czego jako kapitan w liniach lotniczych ponad 30. Przewiozłem bezpiecznie miliony pasażerów od Alaski po Australię, od Tokio i wyspę Guam na środku Pacyfiku po Amerykę Północną i Południową. W cywilizowanym świecie do kokpitu samolotu wiozącego VIP-ów nikt nie ma wstępu. Dam przykład: w 2013 roku pani kanclerz Merkel leciała ze swą świtą do Indii. Samolotu nie wpuszczono w przestrzeń powietrzną Iranu. Kapitan prawie dwie godziny krążył po stronie tureckiej, po uzyskaniu zgody poleciał dalej. Pani kanclerz dowiedziała się o tym siedem godzin po wylądowaniu. Proszę sobie wyobrazić naszą polityczną gawiedź. Pewnie kapitana wyrzucono by za burtę, a politycy sami wiedzieliby najlepiej co robić.

Gotowanie: Placki ziemniaczane i indukcja magnetyczna

Smażenie placków ziemniaczanych, można śmiało stwierdzić, spotyka się ze społecznym potępieniem. Ze względu na tłuszcz no i na same ziemniaki, od których nazwa placka się wywodzi. Faktycznie nawet używanie dobrej patelni nie pomaga, bo chłoną one to na czym są smażone jak gąbka. Wziąwszy do ręki takiego placka (już lekko ostudzonego) można z niego z pół kieliszka łoju wycisnąć. Zbyszko z Bogdańca prawdopodobnie wycisnął by cały kieliszek co i tak nie byłoby w stanie dorównać wynikom Chucka Norrisa w tej materii. Po co jest tłuszcz? Tłuszcz w potrawie jest nośnikiem zapachu i niektórych smaków. To w nim rozpuszczone są estry, które nadają potrawom unikalny smak. Podczas obróbki termicznej przenoszą ciepło z powierzchni patelni, są takim wymiennikiem ciepła. Smażenie placka jest więc dużo szybsze niż gdybyśmy chcieli zrobić go na sucho. Zresztą dlatego tak popularne jest smażenie na głębokim tłuszczu. Można szybko przygotować potrawę. Smażenie na głębokim tłuszczu, choć brzmi